11 Ekim 2018 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Teröre karşı ortak bir tutum var”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Teröre karşı ortak bir tutum var”*

 

  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Teröre karşı ortak bir tutum var”*

 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi’nin sonuç bildirgesini değerlendirerek, “Teröre karşı ortak bir tutum var” dedi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Semavi ve Geleneksel Dinler Liderleri Kongresi sona erdi.

İki gün süren kongrenin son gününde Barış ve Uyum Sarayı'nda düzenlenen kapanış törenine, Kazakistan Senato Başkanı Kasım Jomart Tokayev, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yanı sıra dini liderler katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş burada Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kongreye davet edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşekkür mektubunu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e ilettiğini aktardı.

Toplumda daha çok farkındalık oluşturma açısından toplantının faydalı olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, toplantının sonuç bildirgesinde dünyanın ihtiyaç duyduğu birlik, beraberlik, barış ve huzura, savaşların durdurulmasına ve terör olaylarının önlenmesine vurgu yapıldığını kaydetti.

Başkan Erbaş, "Terör gruplarının sayısı gittikçe artıyor. Sadece İslam dünyasında değil Batı'da da var ve onların da rahatsız olduğu bir takım hususlar var. Özellikle teröre son verilmesi gerektiği noktasında ortak bir tutum var. Bildirgede bunlara yer verildi" dedi.

Başkan Erbaş, ayrıca Astana’da Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Başkan Erbaş, enstitüde kurs gören öğrencilerle de bir araya geldi.