13 Ağustos 2019 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, CNN Türk’e konuk oldu

 

  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, CNN Türk’e konuk oldu
  • Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, CNN Türk’e konuk oldu

 

CNN Türk’te Gazeteci Abdulkadir Selvi’nin konuğu olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hac organizasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, CNN Türk’te Gazeteci Abdulkadir Selvi’nin konuğu oldu.

Mekke’den yayınlanan programda Selvi’nin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ‘2019 Hac Organizasyonu’nun bugüne kadar geçen sürecinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadan geldiğini ifade ederek, “85 bine yakın hacımız, tavaflarını, umrelerini yaptılar. Hep beraber Arafat'a çıktık. Müzdelife’de vakfe yaptık. Şuan şeytan taşlama görevi devam ediyor. İnşallah onu da tamamlayacağız” dedi.

Başkan Erbaş hac organizasyonu kapsamında yürütülen sağlık hizmetlerine değinerek, “Sağlık noktasında da hacılarımıza büyük hizmetler veriyoruz. Doktoru, hemşiresi, hasta bakıcısı ve diğer görevlilerimizle 500 kişinin çalıştığı Mekke Hastanesi ve Arafat’ta kurduğumuz sahra hastanemizle elhamdülillah güzel bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının hac organizasyonunda 40 yıllık bir tecrübeye sahip olduğuna işaret ederek, her yıl yapmış oldukları değerlendirmelerle bu hizmeti sürekli geliştirdiklerini kaydetti.

Mekke’de dünyanın dört bir yanından gelen İslam ülkelerinin ve çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanların temsilcileriyle Diyanet’in ev sahipliğinde her yıl bir araya geldiklerini belirten Başkan Erbaş, “Onlarla bir tecrübe paylaşımı toplantısı yapıyoruz. Yarın akşam onu yapacağız. Orada çeşitli konular değerlendiriliyor. Hac organizasyonunu nasıl yaptığımızı onlara anlatıyoruz. Karşılıklı olarak tecrübe paylaşımından onlar da istifade ediyorlar” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, bu yıl ayrıca hac organizasyonunda “Sıfır Atık, Sıfır İsraf” projesini hayata geçirdiklerini aktararak, projenin diğer ülke yetkilerinin de dikkatini çektiğini kaydetti.

İslam’da israfın haram olduğunun altını çizen Başkan Erbaş, “Müslümanlar olarak bu konuyla ilgili o kadar çok kaynak var ki, sadece uygulamak kalıyor bize buna da rehberlik yapmayı Cenab-ı Hakk bizlere nasip etti” ifadelerini kullandı.