20 Ağustos 2019 Salı

Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı

 

  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı
  • Bakan Yardımcısı Dursun, son yolculuğuna uğurlandı

 

Van'ın Erciş ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Van'ın Erciş ilçesindeki trafik kazasında hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun’un cenaze namazı ikindi namazını müteakip İstanbul’da Sultanahmet Camii’nde kılındı.

Cenaze namazı öncesi Dursun'un eşi Gülşen ile kızı Nilay Dursun taziyeleri kabul etti.

Cenaze namazı öncesinde Dursun için, Sultanahmet Camisi Müezzini İbrahim Altuntaş ile Ayasofya Müzesinde görevli müezzin tarafından karşılıklı olarak sela okundu. Ardından törenin yapılacağı Sultanahmet Camisi'nde Kur'an-ı Kerim tilavet edildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kıldırdığı cenaze namazına, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kabine üyeleri, İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile milletvekilleri, belediye başkanları, akademisyenler, sanatçılar, vatandaşlar ve öğrencileri katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, cenaze namazını kıldırdıktan sonra Dursun için helallik istedi.

Dursun için Allah’tan rahmet dileyen Başkan Erbaş, “Ahmet Haluk Dursun hocamız bize bir Hadisi Şerif'i hatırlatıyor. Efendimiz aleyhissalâtü vesselâm buyuruyor ki, “Üç kişinin amel defteri öldükten sonra açık kalır. Bunlardan birisi ilminden istifade edilen bir alim. İkincisi sadakayı cariye sahibi insanlar. Allah için toplum için millet için çalışmış gayret etmiş, eserler bırakmış kimseler. Üçüncüsü de hayırlı evlat yetiştirmiş anne babalar” öyle zannediyorum ki Ahmet Haluk Dursun hocamız burada müjdelenen 3 kişinin özelliğini de üzerinde taşıyor. Bıraktığı eserler, yetiştirdiği talebeler, milletimize, toplumumuza yapmış olduğu hizmetler bunun şahidi” dedi.

"Dicle'nin kuzularını Allah'ın izniyle biz de çakallara yedirtmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namazın ardından yaptığı konuşmada, Dursun'a rahmet, ailesine ve ilim dünyasına başsağlığı dileklerini iletti.

Hazreti Peygamber'in "Alimin ölümü alemin ölümü gibidir." hadisini anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlardan bir tanesini daha yaşıyoruz. Haluk Hocamız bizim önemli bir rol arkadaşımız oldu. Kültürde, sanatta, edebiyatta, tarihçi olarak tarihte bizimle yol yürüdü. Bu yol yürüyüşü esnasında da gerçekten onun dürüstlüğü, duruşu, vakarı örnekti. Hele hele gurbetteki o öğrencilerimize her ay tarih dersleri vermek üzere oraya gidiş, gelişleri... Özellikle bir Tuna aşığı olması hasebiyle, Tuna dersleri çok çok anlamlıydı, faklıydı. Son zamanlar da özellikle Dicle'nin kuzularına da aşkı vardı. 'Dicle'nin kuzularını çakallara yedirtmeyeceğiz.' diye bir yaklaşımı vardı. Haluk Hoca hiç endişe etme Dicle'nin kuzularını Allah'ın izniyle biz de çakallara yedirtmeyeceğiz. Bu vaadini biz aynen devam ettireceğiz. Onların karşısındaki o dik duruşumuz aynen devam edecek. Bizler, özellikle Haluk Hocamızın yola çıktığı o günden eserinde de ifade ettiği gibi şimdi aynı yere kendisini uğurluyoruz. Makamı cennet olsun. Rabbim inşallah o izi sürenlerden bizleri de eylesin. Allah yar ve yardımcımız olsun. Ruhu için el-Fatiha."

Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un cenazesi, Kocaeli Hereke'deki aile kabristanında toprağa verilmek üzere yola çıktı.