14/ذو الحجة/1445

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

 

  • BASIN AÇIKLAMASI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, bazı basın yayın organlarında yer alan Amerika Diyanet Merkezi’ne yönelik ithamlar üzerine bir açıklama yaptı

Bazı basın yayın organlarında yer alan Amerika Diyanet Merkezi’ne yönelik ithamlar üzerine bu açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir:

Amerika Diyanet Merkezimiz ABD'de yaşayan yüzbinlerce vatandaşımızın, milyonlarca Müslümanın ayrıca İslam medeniyetinin insanlığa kazandırdığı değerleri böyle bir merkezde görmekten mutluluk duyan her inançtan ve milletten insanın gurur duyduğu ve faaliyetlerinden de istifade ettiği bir İslam, ilim ve kültür merkezidir.

Devletimiz, vatandaşlarının yaşadığı farklı ülkelerde vatandaşlarını milli ve dini bayramlar, özel gün ve gecelerde bir araya getirebilmek, eğitimlerine destek olmak için ilgili ülkelerde çeşitli sosyal faaliyet alanları inşa etmektedir. 

Bu doğrultuda, kurulma süreci 1993 yılında Maryland Eyaleti Lanham şehrinde ilgili arazinin alınmasıyla başlayan Amerika Diyanet Merkezi’nin inşaatına 2012 yılında başlanmış, açılışı ise 2 Nisan 2016’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirilmiştir.

Böylece, cami merkezli sosyal faaliyet alanlarını ihtiva eden Amerika Diyanet Merkezi hem Türk vatandaşlarının hem de bölgede yaşayan diğer Müslüman toplulukların hizmetine sunulmuştur. 

Mimarı yapısı, sosyal tesisleri ve büyüklüğüyle ABD’deki en büyük İslam merkezi olma özelliğine de sahip olan merkez, hizmete girdiği günden itibaren bulunduğu bölgede Müslüman toplumunun buluştuğu merkez nokta haline gelmiştir.  

ABD’de bulunan Türk vatandaşlarımızı bir araya getirmek, Türk kültür ve medeniyetinin izlerini ilgili ülke toplumuyla buluşturmak amacıyla inşa edilen ve çevrede yaşayan gayrımüslim vatandaşların da takdirini kazanan merkezle ilgili basında yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 


Diyanet İşleri Başkanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği