19/ذو الحجة/1445

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı

 

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölbaşı Polis Akademisi’nde düzenlenen Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da törende dua etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı Polis Akademisi’nde düzenlenen Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde konuştu.

İki yıllık zorunlu ve yoğun eğitim süreçlerini başarıyla tamamlayarak mezuniyet sevincini yaşayan 483’ü kadın, 1883’ü erkek toplam 2 bin 366 polisi ve dereceye giren öğrencileri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın 15 farklı ülkesinden 94 misafir öğrenciyi akademiden mezun etmenin de heyecanının yaşandığını belirtti.

Polis Amirleri Eğitim Merkezinde (PAEM) Türkçelerini geliştirme yanında mesleki eğitimlerini tamamlayarak mezuniyet hakkı kazanan misafir öğrencileri de tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, misafir öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde akademide aldıkları üst düzey eğitimle kendi vatandaşlarına en iyi şekilde hizmet vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika’dan Türk Cumhuriyetlerine, Balkanlardan Güney Asya’ya gönül coğrafyasının dört bir ucunda görev yapacak polislere başarılar diledi.

Yurt dışı ziyaretlerinde, Türkiye mezunlarının sadece bürokraside değil, hayatın farklı alanlarında da önemli konumlara geldiğini gördüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, akademiden iş dünyasına, sivil toplumdan siyasete uzanan çok geniş bir yelpazede Türkiye’yi tanıyan, milleti seven, insanlarla güçlü bağlara sahip polislerin elde ettiği başarılarla iftihar ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Her ne kadar son dönemde ülkemizde böyle bir ufaktan rahatsız olan kimi kendini bilmezler türemişse de biz onlara kulak asmıyoruz. Üç kıta yedi iklimde hüküm sürmüş bir cihan imparatorluğunun bakiyesi üzerine kurulan Türkiye gibi bir devleti, ırkçı, lümpen faşizmin sığ sularına hapsetmeye kimsenin gücü yetmez. Ülkemizin ekonomisine, turizmine, ticaretine ve kamu diplomasisine zarar verme girişimlerine eyvallah etmeyeceğiz.

Hz. Mevlana’nın pergel metaforunda çizdiği cihanşümul vizyonla devletimizin bir ayağını Anadolu’ya sabitleyip diğeriyle tüm yeryüzünü kucaklamaya devam edeceğiz. Ülkemizin gönül elçileri kadrosuna katılan bugünkü mezunlarımızın da gayretleriyle inşallah hedeflerimize ulaşacağız. Rabbim yolunuzu, bahtınızı açık etsin.”

“Her birinizin hukuka ve kanunlara harfiyen uyacağınıza inanıyorum”

Emniyet teşkilatının, saflarına eklenen 2 bin 366 yeni neferle, millete karşı sorumluluklarını çok daha etkin şekilde yerine getireceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çatı altında eğitim hayatınız boyunca edindiğiniz nitelikler, disiplin ve prensipler görevlerinizi yerine getirirken sizlere rehberlik edecektir. Vebali ağır olduğu kadar mesuliyeti de yüksek bir mesleği icra ederken her birinizin hukuka ve kanunlara harfiyen uyacağınıza inanıyorum.” diye konuştu.

Hukukun dışına çıkılarak devlete hizmet edilmeyeceğinin, kanunun arkasından dolanarak toplumda düzen sağlanamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu görevlilerinin, hangi konumda olursa olsun, Anayasa ve yasalarla mukayyet olduğunu, görev ve yetkilerinin mevzuatla sınırlandırıldığını, bunun istisnasının olmadığını ve olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşımız kolluk kuvvetlerine baktığında sadece kamu otoritesinin müessir gücünü değil aynı zamanda hukuk devletini de görmek ister. Geçmişte ülkemiz, kendini hukukun ve yasaların üstünde gören bürokratik vesayetten çok çekmiştir. Devletin güvenliği öne sürülerek hukukun üstünlüğü ilkesi çiğnenmiş, milli irade yok sayılmış, Anayasa askıya alınmış, milletimizin özgürlük alanları daraltılmıştır. Sonuçta ne güvenlik tam manasıyla sağlanmış ne de terörle mücadelede arzu edilen neticeye ulaşılabilmiştir. Biz bu dönemi, Türkiye'nin kayıp yılları olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002’den itibaren hayata geçirilen reformlarla, güvenliği, hukuk ve demokrasinin tam karşısında konumlandıran zihniyete son verdiklerini, güvenlikle özgürlük arasındaki hassas dengeyi koruyarak, devletin güvenliğini ve milletin huzurunu temin etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Bugün de aynı ilkeyi titizlikle gözettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem güvenliğin sağlandığını hem de bunu, hukuk devletinin çizdiği hudutlar dahilinde demokrasiden ödün vermeden, hak ve hürriyetlere sahip çıkarak gerçekleştirmeye gayret ettiklerini söyledi.

“Suç işleyerek sınırı aşan kim olursa olsun hak ettiği cezayı almasını temin edeceksiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden de göreviniz gereği kanunları uygularken daima bu hassasiyette hareket etmenizi istiyorum. Milletimizin de sizden beklentisi bu yöndedir. Çalışma prensibimiz gayet açıktır. Vatandaşın canına, malına, namusuna, özgürlüklerine ve güvenliğine kasteden alçaklara karşı asla müsamahakar davranmayacaksınız. Suç işleyerek sınırı aşan her kim olursa olsun yakalayıp yargıya teslim ederek, hak ettiği cezayı almasını temin edeceksiniz.

Hukukun dışına çıkanlara nasıl nefes aldırmıyorsanız insanımıza karşı da müşfik olacak, görevinizi yaparken ölçüyü kaçırmayacaksınız. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın; kolluk kuvvetlerinin halka yaklaşımı devletin vatandaşıyla kurduğu bağın niteliğini ortaya koyan bir ayna gibidir. Bunun için polisimiz zehir tacirlerinin, suç örgütlerinin, çetelerin, şehir eşyalarının, emperyalistlerin uşaklığını yapan teröristlerin kabusu haline gelirken halkımızın da güven ve huzur kaynağı olmak zorundadır. Sizler insanımızı ne kadar korursanız, ne kadar saygın hissettirirseniz unutmayın, devletimiz de o derece güçlenecektir. Aksi durumda ne toplumda asayişi temin edebiliriz ne de ülkemizi asırlık hedefleriyle buluşturabiliriz. Türk polisine yakışır bir şekilde sorumluluklarınızı hakkaniyete ve adalete uygun olarak yerine getireceğinizden hiçbir şüphe duymuyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 ilin tamamında asayişi, güvenliği, huzuru temin etmek için fedakarca görev yapan tüm polislere teşekkürlerini ileterek, kahraman şehitleri rahmetle andı, hayatta olan gazilere sağlık ve afiyet diledi.

“Bu milletin bağrından çıkmış, gerektiğinde vatan ve millet için can vermeye hazır birer nefersiniz”

Törene katılan mezun polislere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Şunu lütfen unutmayınız, sizler herhangi bir grubun, ideolojinin değil Türkiye Cumhuriyeti devletinin polisisiniz. Sizler bu milletin bağrından çıkmış, gerektiğinde vatan ve millet için can vermeye hazır birer nefersiniz. Sizler güvenliğimizin olduğu kadar demokrasi ve ekonomideki kalkınma hamlelerimizin de teminatısınız. Vatandaşın sıkıntılarını, dertlerini, isteklerini ilk elden gören kesimlerin en başında yine polislerimiz geliyor, sizler geliyorsunuz.

Kamu otoritesi adına hareket eden kanun adamlarının görevlerini icra ederken herkesten daha fazla dikkatli olması beklenir. Sizlerin de bu beklentilerin bilinciyle davranacağınıza inanıyorum. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyerek sloganlaştırdığımız ilkeler hepimizin rehberidir, kırmızı çizgisidir. Sizlerden bu dört umdeye her zaman sadık kalmanızı bekliyorum. Bu düşüncelerle mezuniyetinizin tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Yeni hayatlarınızda, yeni görevlerinizde başarılar temenni ediyorum. Misafir öğrencilerimizi bir kez daha kutluyor, ülkelerine bizlerden selam götürmelerini rica ediyorum.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde dua ederek, şu niyazda bulundu:

“Her karış toprağı şehit kanlarıyla yoğrulan bu vatanı, bu devleti bizlere bahşeden ve vatanımıza, devletimize en güzel bir şekilde hizmet etmekle bizleri şereflendiren yüce Rabbimiz! Sana sonsuz hamdediyoruz, şükrediyoruz, hamdimizi, şükrümüzü kabul eyle.

Bizlere vatanını, milletini, devletini, ezanını, bayrağını, milli manevi değerlerini seven evlatlar yetiştirmeyi nasip eyledin. Sana sonsuz hamdüsenalar olsun Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Şu anda mezuniyet merasimlerini yapmış olduğumuz polislerimizi iki cihanda aziz eyle. Kendilerine başarılar ihsan eyle Ya Rabbi. Görevi başlarında en güzel bir şekilde milletimize, devletimize hizmet edecek uzun ömürler nasip eyle Ya Rabbi.

Evlatlarımızı, polislerimizi yetiştiren hocalarımızın, annelerinin, babalarının, geçmişlerinin ruhlarını şad eyle Ya Rabbi!

İlahi Ya Rabbi! Evlatlarımız, vatanımızı, milletimizi korurken büyük mücadeleler verecek, bu mücadelede karşılaştıkları zorlukları asan eyle, zorlukları, sıkıntıları kolay kıl Ya Rabbi. Teröristlerle, suçlularla mücadele ederken kendilerine yardım eyle Ya Rabbi. Her türlü kazadan, beladan, kötülerin kötülüğünden, şerli insanların şerlerinden kendilerini muhafaza eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Vatanımız için şehit olan nice kardeşlerimiz var, onların hepsinin ruhunu şad eyle. Gazi olan kardeşlerimize hayırlı, uzun ömürler nasip eyle Ya Rabbi.

Vatanımızı, milletimizi bölmeye çalışan dahili ve harici hainlere fırsat verme Ya Rabbi. Vatanımızı, milletimizi, devletimizi ilelebet payidar eyle Ya Rabbi.”

Törene, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ile mezun öğrencilerin aileleri de katıldı.