jueves, 27 de febrero de 2020

“Suudi Arabistan’da bulunan umrecilerimizle ilgili olumsuz bir durum söz konusu değil”

 

 

Suudi Arabistan’ın umre ziyaretlerini askıya almasıyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kararın geçici olduğunu ifade ederek, Suudi Arabistan’daki umrecilerle ilgili olumsuz bir durum olmadığını, ibadetlerini tamamlayarak normal sürelerinde döneceklerini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Buluşmaları kapsamında gittiği Adana’da Suudi Arabistan devletinin umre ziyaretlerini askıya almasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Regaib Gecesi özel programı öncesi Sabancı Merkez Camii’nin bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ilk olarak milletimizin ve İslam aleminin Regaib Kandilini tebrik etti.

Suudi Arabistan’ın koronavirüs salgınının önüne geçilmesi maksadıyla tedbir amaçlı geçici olarak umre ziyaretlerini askıya aldığını hatırlatan Başkan Erbaş, bu kararın tedbir amaçlı ve geçici bir durdurma olduğunu kaydetti.

“Türkiye olarak tedbirlerimizi aldık”

Başkan Erbaş, kararın ardından Suudi Arabistan’a umre ziyareti için yola çıkacaklarla iletişime geçildiğini ifade ederek, “Türkiye olarak derhal tedbirlerimizi aldık. Havaalanlarına gitmek üzere olan umrecilerimize bilgi verdik. Onların evlerinden çıkmamalarını ya da havaalanına gitmişlerse evlerine dönmelerini sağladık” dedi.

Şuan itibarıyla Suudi Arabistan'da herhangi bir koronavirüs vakasına rastlandığına dair bir bilginin paylaşılmadığını belirten Başkan Erbaş, “Bu kararın ne zamana kadar süreceğini bilemiyoruz. Suudi Arabistan ‘muvakkaten’ ifadesini kullanıyor. Bununla ilgili Sağlık Bakanlığımızla da istişare içerisinde takip ediyoruz. İnşallah bir an önce tedbirler alınır, herhangi bir vaka olmayacak şekilde bir sonuca ulaşılır” diye konuştu.

“Umre ziyaretleri için talep alınmayacak ”

Başkan Erbaş, Suudi Arabistan'da şuanda bulunan umrecilerin durumlarıyla ilgili de bilgi vererek şöyle konuştu:

“Suudi Arabistan’da bulunan umrecilerimiz, ibadetlerini, umre ziyaretlerini yapacaklar, dönüş tarihlerini ne zamana planlanmışsa o tarihlerde dönecekler. Onlarla ilgili herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil. Ancak bugünden itibaren Umreye gitmek için müracaat etmek isteyen kardeşlerimiz ikinci bir duyuruya kadar umreye müracaat edemeyeceklerdir. Umreye gitmiş olan kardeşlerimize buradan selam ediyorum Allah umrelerini kabul eylesin. İnşallah bu olumsuz durum bir an önce biter ve umreye gitmek isteyen kardeşlerimiz sağlıklı bir şekilde umre için müracaatlarını yaparlar ve umrelerine giderler.”