Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

19 Mayıs 2024 Pazar

Aziz milletimizin bağımsızlık umutlarının yeşererek inanca dönüştüğü ve kurtuluş ateşinin yakıldığı tarih olan 19 Mayıs 1919, milletimizin özgürlük ve kutsal değerleri için ortaya koyduğu mücadele ruhunun yeniden canlandığı gündür.

Vatan topraklarını işgal eden devletlere karşı “Ya istiklal ya ölüm” ruhuyla gösterilen şanlı kurtuluş mücadelesi, tarihte eşine ender rastlanan bir zaferle sonuçlanmış ve özgürlüğüne düşkün olan bu millet, elde ettiği bağımsızlığı tüm dünyaya ilan etmiştir.

Bugün görkemli al bayrağın altında güven içinde ve özgür olarak yaşadığımız bağımsız güçlü Türkiye, vatan toprağını canından aziz bilen ve onun için her türlü fedakarlığa göğüs geren ecdadımızın, milli ve manevi değerler uğruna verdiği kahramanlık destanları ile dolu bir mücadelenin eseridir. Bu kıymetli eseri muhafaza ve müdafaa ederek geleceğe taşımak, bizlerin en büyük sorumluluğudur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin eşsiz kahramanlarına ve geçmişten günümüze dinimiz, vatanımız, milletimiz, ezanımız, bayrağımız, istiklal ve istikbalimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimize, ahirete irtihal eden gazilerimize Cenabı Mevla’dan rahmet diliyor, onları saygı, şükran ve minnetle anıyoruz.

Aziz milletimizin ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyor; birlik ve beraberliğimizi ilelebet daim eylemesini Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı