18 Mart 2023 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı

 

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü törenine katıldı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da şehitler için dua etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehitler Abidesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. seneidevriyesinde bir kez daha aziz şehitlerin manevi huzurunda olduklarını ifade etti.

“Çanakkale geçilmez” dedirten o büyük kahramanları rahmet ve tazimle yad ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde vatanın bekası, milletin istiklal ve istikbali uğrunda toprağa düşen tüm yiğitlere Allah’tan rahmet niyaz ettiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Merhum Mehmet Akif’in o samimi duasıyla şehitlerimizi selamlıyorum; ‘Gök kubbenin altında yatar al kan içinde / Ey yolcu şu topraklar için can veren erler / Hakkın bu veli kulları taş türbeye girmez / Gufrana bürünmüş, yalnız Fatiha bekler.’ Rabbim şehitlerimizin ruhlarını şad, mekanlarını cennet eylesin diyorum.”

“108 sene önce burada yazılan o büyük destanı daima gururla hatırlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet’in banisi Gazi Mustafa Kemal’in Çanakkale’yi “Bugünümüzü kurtaran, maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade eden bu toprakları bize ebedi vatan yapan zafer” olarak tarif ettiğini hatırlatarak, “Gerçekten de Çanakkale, tarihi şanlı zaferlerle dolu bir milletin asli kimliğini bulduğu, üzerine serpilen ölü toprağını kaldırdığı, tıpkı bir Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğduğu bir dönüm noktasıdır. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen dönemin en modern ordularını dize getiren milletimiz Çanakkale’de yazdığı destanla, İstiklal Harbi’mizi zafere ulaştıracak inancı, iradeyi ve direniş ruhunu da kuşanmıştır.” dedi.

Bu yönüyle Çanakkale’nin Kurtuluş Savaşı’nın adeta provası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş müjdesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çanakkale’yi milletimizin bu topraklarda var olmak için verdiği en zorlu, en kutlu mücadelelerden biri olarak görüyoruz. Üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin 108 sene önce burada yazılan o büyük destanı daima gururla hatırlıyoruz.” diye konuştu.

“Seferberlik ruhunun zedelenmesine fırsat vermeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale’nin sadece iftihar vesilesi değil aynı zamanda zorluklar karşısında mücadele azmi veren, ilham ve güç kaynağı olduğunu anlattı. 85 milyonun tamamının, Çanakkale’den, burada koyun koyuna yatan şehitlerden, ecdadın sergilediği mücadeleden alacağı çok kıymetli dersler olduğuna inandığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Özellikle deprem ve sel felaketiyle yüreklerimizin yandığı bu sancılı dönemde, Çanakkale ruhuna tekrar ihtiyacımız var. Yaklaşık 49 bin kardeşimizin hayatını kaybettiği, 11 ilimizde ciddi yıkıma ve acıya yol açan depremin yaralarını ancak bu ruhu dirilterek sarabiliriz. Nasıl 108 sene önce omuz omuza vererek imkansızı başardıysak, asrın felaketinin üstesinden de yine dayanışmayla, yine kardeşlikle gelebiliriz. Milletimizin depremin ilk anlarından itibaren ortaya koyduğu birlik ve beraberlik tablosu bu konuda bizlere umut ve güven aşılıyor.

Ziyaret ettiğimiz şehirlerde insanlarımızın metanetini, sabrını, vakarını ve hayata yeniden tutunma iradesini gördükçe biz de cesaret kazanıyoruz. En büyük gücümüz olan bu seferberlik ruhunun zedelenmesine fırsat vermeden, inşallah gece gündüz çalışarak en kısa sürede şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Hiçbir insanımızı, umutlarını bize bağlamış hiçbir vatandaşımızı çaresiz, sahipsiz bırakmayacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale’nin, birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir engel, hiçbir badire olmadığını gösterdiğine işaret ederek “Türkiye, devleti ve milletiyle zorluklara göğüs gerecek, krizleri fırsata çevirecek, küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir. Yeter ki fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayalım. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirmeyelim. Yeter ki sürekli karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına fırsat vermeyelim. Rabbim ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten muhafaza eylesin.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, törende dua etti

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi töreninde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua etti. Başkan Erbaş duasında şu niyazda bulundu:

“Ya Rabbe’l alemin!

Bundan 108 yıl önce, asrın en büyük destanının yazıldığı Çanakkale’de, şehitlerimizin huzurundayız. Milletçe ellerimizi açtık, Sana yalvarıyoruz! Dualarımızı kabul eyle Allah’ım!

İslam coğrafyasının her köşesinden gelerek Senin rızan için bedenlerini ve canlarını ümmetin harim-i ismetine siper eden kahraman ecdadımızı rahmetle anıyoruz. Ruhlarını şad eyle Ya Rabbi!

Allah’ım! Vatanımıza ve mukaddesatımıza kasteden düşmanların karşısında sıradağlar gibi duran, inancı, vatanı, milleti değerleri yolunda, hak, hakikat uğrunda canlarını feda eden bütün şehitlerimizi sonsuz rahmetine gark eyle Ya Rabbi!

Bizlere de onların emanetine sahip çıkmayı nasip eyle Ya Rabbi!

Ya İlahi! Bugün de ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin huzur ve bekasına yönelik her türlü ihanetin karşısında çelikten bir siper gibi duran, canlarını istiklal ve istikbalimiz için feda eden aziz şehitlerimizin ruhlarını şad eyle Allah’ım! Gazilerimizi sıhhat ve afiyet içerisinde hayırlı bir ömürle muammer eyle Ya Rabbi!

Allah’ım! Din, iman, vatan ve mukaddesat uğrunda, gerek yurt sathında gerekse sınır ötesinde mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize ve şanlı ordumuza kudretinle yardım eyle, onları karada, havada, denizde, her zaman ve her daim mansur ve muzaffer eyle Allah’ım!

Varlığımıza kastedecek her türlü dahili ve harici düşmanlardan, fitne ve fesat odaklarından milletimizi, memleketimizi muhafaza eyle Ya Rabbi! Vatanımıza göz diken hainlere fırsat verme Allah’ım! Yolunda ayaklarımızı sabit kıl. Bizlere kudretinde inayet eyle Ya Rabbi! Ya İlahel alemin! İnsanlık için iyilikten başka bir şey düşünmeyen bu asil milletin birlik ve beraberliğini, refah ve huzurunu, hürriyet ve egemenliğini kıyamete kadar daim eyle Ya Rabbi!

Ya İlahel alemin!

Şehirlerimizi yıkan, yüreklerimizi yakan, bizi mahzun bırakan büyük bir afete düçar olduk. Sıkıntı, keder ve hüzünlerimizi sadece Sana arz ediyoruz. Bizlere merhamet eyle Ya Rabbi! Bu büyük felaketin yaralarını sarmak için bize güç ver. Bizlere sabır, azim ve dirayet nasip eyle Allah’ım! Tarihte Senin sonsuz inayetinle birçok zorluğun üstesinden geldiğimiz gibi bu büyük felaketin üstesinden gelmeyi de bizlere nasip eyle Ya Rabbi! Bütün sıkıntıları, birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşmayla aşabilmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi! Bizleri, ülkemizi, milletimizi, İslam alemini ve tüm insanlığı semavi ve arazi her türlü afet ve felaketlerden muhafaza eyle Ya Rabbi!

Ya İlahel alemin!

Bugün ülkemizin dört bir yanından şehitler diyarı Çanakkale’mize dualar taşıdık. Dualarımızı okumuş olduğumuz Kur’an-ı Kerim’leri, hatmi şerifleri, tekbirleri, salat-ü selamları, tesbihatları dergah-ı uluhiyetinde kabul eyle Ya Rabbi! Onlardan bizlere lütfettiğin sevabı, öncelikle iki cihan serveri Peygamber Efendimizin (s.a.s.) ruhuna hediye eyliyoruz kabul eyle Ya Rabbi!

Başta Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bu toprakları bizim için vatan kılan aziz şehitlerimizin ve vefat etmiş olan gazilerimizin ruhlarına hediye ediyoruz, kabul eyle Ya Rabbi! Onları yetiştiren annelerin, babaların ruhlarına da hediye ediyoruz Sen ruhlarını şad eyle Allah’ım!

Ey Yüce Rabbimiz! Sana inandık, Sana güvendik, Sana tevekkül eyledik. Bizleri Sensiz, sahipsiz, vatansız, yardımsız ve çaresiz bırakma Allah’ım!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehitlik Defteri’ni imzaladı

Duanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıl Dönümü Töreni’nde Şehitlik Defteri’ni imzaladı.

Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu–Eceabat Devlet Yolu açılışı, dualarla yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, Çanakkale'de Seddülbahir Kalesi ve Gelibolu–Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni’ne katıldı. Törende, Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu açılışının yapıldığı alana canlı bağlantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve alanda bulunan katılımcılar, kurdele kesmek suretiyle yolun açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra protokol ile Seddülbahir Kalesi’nin açılış kurdelesini kesti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, açılışta dua etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı duada şu niyazda bulundu:

“Açılışını yapmış olduğumuz bu güzide eserleri hayırlı eyle ya Rabbi. Şehitler Diyarı Çanakkale'de bulunuyoruz, şehitlerimizin ruhlarını şad eyle ya Rabbi. Onları, Sevgili Peygamber Efendimizin Liva-ül hamd isimli sancağı altında hepimizle birlikte haşr-u cem eyle ya Rabbi. Memleketimizi, milletimizi her türlü kazalardan, belalardan, görünür görünmez afetlerden muhafaza eyle ya Rabbi. Yakın zamanda yaşamış olduğumuz asrın afeti depremde hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet eyle, yaralı olan kardeşlerimize acil şifalar nasip eyle ya Rabbi. Milletimizi, memleketimizi her türlü fitneden, fesattan muhafaza eyle; birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle ya Rabbi. Şehit dedelerimizin torunları olarak, onlara layık torunlar olmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi. Bu eserlerin projesinden tamamlanmasına kadar emeği geçen tüm kardeşlerimizin geçmişlerinin ruhları için, Allah rızası için el-Fatiha.”